W tym artykule
Park Narodowy Krka położony jest w środkowej Dalmacji nieopodal Szybenika i jest jednym z najważniejszych przyrodniczych klejnotów Chorwacji. Park Krka obejmuje środkowy i dolny bieg malowniczej rzeki Krka, słynącej z zapierających dech w piersiach wodospadów Roški Slap i Skradinski Buk oraz licznych kaskad i bystrzyn. Centralnym punktem parku jest jezioro Visovac, gdzie na maleńkiej wyspie usytuowany jest franciszkański klasztor z połowy XV wieku.
Na południu parku znajdują się zabytkowe młyny wodne z XIX wieku oraz inne budowle z tego okresu, które napędzane były energią wodną. Obecnie obiekty te mają charakter muzealny i pozwalają zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem oraz oferują wgląd w dawne życie regionu. Na terenie parku znajdują się ruiny jednej z pierwszych elektrowni wodnych w Chorwacji wybudowanej pod koniec XIX wieku. Park Narodowy Krka został utworzony w 1985 roku w celu ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa tego obszaru.
Wodospady Krka
Tuf (inaczej Trawertyn) to węglan wapnia, który formuje się w rzekach poprzez osadzanie się minerałów zawartych w wodzie. Jest to efekt złożonej interakcji między czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi działającymi w środowisku wodnym. Formacje tufowe pojawiają się w wodach bogatych w rozpuszczony wodorowęglan wapnia. Proces ten rozpoczyna się w miejscach, gdzie woda jest intensywnie napowietrzana, co prowadzi do uwalniania się dwutlenku węgla i zmiany równowagi chemicznej. W rezultacie następuje wytrącanie węglanu wapnia w formie drobnych kryształów kalcytu.
Wzrost formacji tufowych jest możliwy w środowisku wodnym, gdzie woda jest przesycona węglanami wapnia, ma niskie stężenie materii organicznej i wysokie pH. Do tych czynników dochodzą jeszcze takie warunki jak wyższa temperatura oraz odpowiednia prędkość przepływu wody. W procesie osadzania się kalcytu istotną rolę odgrywają mikroorganizmy, które kolonizują rośliny wodne, tworząc warunki dla rozwoju glonów i innych organizmów. Proces osadzania zaczyna się na powierzchni mchów i innych zanurzonych roślin, gdzie mikrokryształy kalcytu zaczynają się formować na organicznych wydzielinach. W ten sposób tworzy się jądro, które następnie przyciąga inne cząsteczki, zarówno organiczne jak i nieorganiczne, wspomagając wzrost kryształów kalcytu i rozwój struktury tufowej.
Naturalne warunki jakie panują w na rzece Krka przyczyniły się do powstania, aż 7 spektakularnych wodospadów Krka na odcinku około 50km od źródła rzeki. Na tym odcinku rzeka przepływa przez stosunkowo wąski i głęboki kanion, co w połączeniu z procesem osadzania się związków mineralnych niesionych przez rzekę przyczyniło się do utworzenia tak spektakularnych struktur.
Wodospad Skradinski buk stanowi siódmą i zarazem ostatnią barierę, a jednocześnie najdłuższą zaporę na rzece. Unikatowa formacja trawertynowych barier w Skradinskim buku doprowadziła do tego, że wody rzeki Krka utworzyły jezioro, które rozciąga się, aż po wodospad Roški slap oddalony o 13 km w górę rzeki. Wodospad jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Parku Narodowego Krka. Zbiegające się przy wodospadzie wody rzek Krka i Čikola przepływają przez serię siedemnastu kaskad na odcinku 800 metrów. Szerokość poszczególnych kaskad jest zmienna i wynosi od 200 do nawet 400 metrów, a łączna różnica wysokości osiąga 45,7 metra. W górnej części kaskad występują malownicze małe jeziora, strumienie i wyspy bogate w zieloną roślinność, podczas gdy dolna część charakteryzuje się wysokimi trawertynowymi barierami, które są w ciągłym procesie ewolucji, tworząc kolejne formacje skalne, jaskinie i przewieszenia.
Jaskinia Ozidana
Jaskinia Ozidana (Oziđana pećina) zlokalizowana jest przy wierzchołku kanionu ponad wodospadem Roški slap, stanowi wyjątkowy obiekt o bogatych wartościach przyrodniczych i kulturowych. W jaskini odkryto ślady obecności ludzkiej, z których najstarsze datowane są na epokę wczesnego neolitu. W centrum jaskini znaleziono miejsce, które służyło jako palenisko.
Prace archeologiczne w jaskini przyczyniły się do odkrycia szczątków dwojga dzieci pochowanych w pozycji embrionalnej, co świadczy o głęboko zakorzenionych praktykach religijnych, które odzwierciedlają złożoność duchowej strony życia ówczesnych społeczności. We wnętrzu jaskini odnaleziono liczne artefakty z różnych epok, od neolitu po środkową epokę brązu, w tym ceramikę, narzędzia kamienne oraz kości zwierząt, co wskazuje na intensywną obecność i działalność człowieka w tym miejscu przez tysiąclecia.
Jaskinia jest częścią edukacyjnego szlaku Stinice – Roški slap – Oziđana pećina.
Klasztor Świętego Archanioła w Krka
Klasztor Święty Archanioła to duchowe serce wspólnoty prawosławnej w Dalmacji. Klasztor położony jest nad prawym brzegiem rzeki Krka w pobliżu miejscowości Kristanje. Dokładna data powstania klasztoru nie jest znana, aczkolwiek przypuszcza się, że jego początki sięgają XV wieku i że powstał na resztkach starszego eremu.
Obecnie klasztor uznawany jest za kluczowe centrum duchowości dla ortodoksyjnej eparchii dalmatyńskiej, z centrum administracyjnym w Szybeniku. Tuż obok klasztoru wznosi się kościół, zbudowany w stylu bizantyjskim, z dzwonnicą z roku 1790. Pod klasztorem znajdują się katakumby, częściowo udostępnione zwiedzającym. W klasztorze znajduje się także obszerna biblioteka zawierająca cenne, zabytkowe manuskrypty oraz inkunabuły.
Twierdza Kamičak
W malowniczej scenerii na lewym brzegu Krki, nieopodal wioski Miljevci Brištane znajdują się ruiny średniowiecznej warowni, będąca najmniejszą twierdzą w rejonie Krki i Čikoli. Warownia została wzniesiona na niedostępnym klifie, a dostęp do niej możliwy jest jedynie przez wąską ścieżkę wyrzeźbioną w skale. Jak podają legendy, w twierdzy Kamičak miał przyjść na świat ostatni chorwacki król, Petar Svačić.
Pierwsze wzmianki o twierdzy pojawiają się w annałach z 1345 roku. Za sprawą aktu króla Ludwika z dynastii chorwacko-węgierskiej, w którym twierdza jest wymieniona jako posiadłość Ivaniša Nelipicia, uhonorowanego przez króla Belę IV Ivaniš. W roku 1445 roku twierdza Kamičak przeszedł pod opiekę Grgura Utješinovicia, który ofiarował wyspę Visovac franciszkanom. Kamičak jest też znany jako miejsce narodzin kardynała Juraja Utješinovicia w 1482 roku, stąd czasem nazywa się go zamkiem Utješinović. Z biegiem lat, gdy tureckie armie opanowały region, Kamičak utracił swój strategiczny i mieszkalny charakter, stając się symbolem dawnych czasów.
Punkty widokowe
Punkt widokowy Krnići Gornji
Z punktu widokowego rozciąga się przepiękny widok na ujście dwóch rzek Krka i Čikola. Utworzenie bariery trawertynowej na Skradinskim buku przyczyniło się do spiętrzenia wód przepływających przez kanion tworząc w ten sposób jezioro rozciągające się na długości 13 km. Z punktu widokowego widoczna jest bariera trawertynowa o długości 700m i szerokości zaledwie 10 metrów, która oddziela Čikolę od Krka. Čikola łączy się w tym miejscu z Krka tworząc widowiskowy wodospad tufowy. Miejsce to określane jest jako najbardziej spektakularny zbieg rzek w Chorwacji.
Punkt widokowy Čikola
Z punktu widokowego Čikola otwiera się panorama pełna niezwykłych widoków, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Podróżując wzdłuż lewego brzegu Čikola w kierunku Visovac lub Roški slap należy spodziewać się zapierających dech w piersiach krajobrazów. Oplatające kanion serpentynowe drogi prowadzą przez wyjątkowy, kamienisty teren, skrywający w sobie prawdziwe perły chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego. Znajdują się tu wysokie klify kanionu, które zapraszają do zatrzymania się i kontemplacji, a z punktu widokowego przy drodze z Šibenika do Pakovo Selo roztacza się widok na niezwykłą rzekę krasową, otoczoną przez surowe wapienne formacje.
Ponad 14-kilometrowy kanion miejscami osiąga głębokość 170 metrów. Zbocza kanionu pokryte są bujną roślinnością i starodrzewem, tworząc malowniczy krajobraz, który w okresie suszy uzupełniają spektakularne, wygładzone przez wodę skały. Dzika przyroda kanionu, w tym różnorodne ptactwo wodne, stanowi doskonałe tło dla każdego, kto chce doświadczyć i docenić naturalne piękno Chorwacji.
Punkt widokowy Visovac
Punkt widokowy z którego roztacza się widok na kanion rzeki Krka oraz wyspę Visovac na której wzniosiono klasztor. Z tego punktu, kręta droga wiedzie do Stinice, przystani od której odpływają statki zabierające podróżnych i pielgrzymów na wyspę Visovac. Miejsce to stanowi początek mistycznego środkowego biegu rzeki Krka, gdzie na „białej skale”, pośrodku jeziora od XV wieku zamieszkują i modlą się franciszkanie.
Punkt widokowy stanowi idealne miejsce do chwili refleksji i kontemplacji otaczającej natury. Okoliczne, starodawne lasy, w których rosną omszone dęby i orientalne grabie zachęcają do spacerów. Jest to również dobry punkt startowy do pieszej wędrówki po szlaku Stinice – Roški slap, przy której znajduje się jaskinia Oziđana pećina. Wędrując tym szlakiem po drodze natrafimy na ruiny zamku Kamičak, w którym według legend urodził się Petar Svačić, ostatni król chorwackiej krwi. W 2002 roku z okazji 900. rocznicy jego śmierci na szczycie klifu Visovac wzniesiono na jego cześć pomnik.
Informacje praktyczne
- Wszystkie wjazdy do parku są odpowiednio oznaczone.
- W pobliżu wjazdów do parku znajdują się punkty informacyjne, kasy oraz parkingi.
- Mieszkańcy oraz odwiedzający mogą wjechać do parku samochodem z miejscowości Lozovac, jednak ta możliwość jest dostępna wyłącznie poza sezonem letnim – w czasie letnich miesięcy, do przewozu turystów z parkingu do parku wykorzystywane są autokary.
- Możliwe jest zwiedzanie parku ze statkuNa obszarze parku dostępna jest również alternatywna forma transportu w postaci statków.
- Z miejscowości Skradin organizowany jest transport turystów do jednego z wejść parku, które znajduje się w pobliżu kąpieliska, zaś inny oferuje przeprawę na wyspę położoną na jeziorze Visovac.
- Odwiedzający Park z psami zobowiązani są trzymać je na smyczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkim gościom.
- Bilet wstępu umożliwia zwiedzanie różnych atrakcji lądowych Parku tego samego dnia
- kąpiele w Skradinskim buku są zabronione.
- Do wodospadu Skradinski Buk można dostać się korzystając z wejść Lozovac i Skradin
- Z Skradinskiego buka organizowane są wycieczki łodzią do malowniczych miejsc jak wyspa Visovac, Roški slap czy Torak, oferujące unikalne perspektywy i wrażenia.
- Dla zainteresowanych lokalną kulturą, etno wieś oferuje sklepy z pamiątkami, a osobliwością jest dotykowa mapa wodospadu umieszczona na cesarskim punkcie widokowym.
- Strona internetowa parku znajduje się pod adresem https://www.npkrka.hr/
Bilety do parku Narodowy Krka
Kategoria biletu | Sezon niski |
Sezon średni |
Sezon wysoki |
---|---|---|---|
Bilet normalny Wszystkie dostępne tereny |
7,00 € (30 zł) |
20,00 € (86 zł) |
40,00 € (172 zł) |
Bilet normalny Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus |
7,00 € (30 zł) |
12,00 € (52 zł) |
20,00 € (86 zł) |
Bilet ulgowy (dzieci w wieku 7-18 lat) Wszystkie dostępne tereny |
4,00 € (17 zł) |
12,00 € (52 zł) |
15,00 € (65 zł) |
Bilet ulgowy (dzieci w wieku 7-18 lat) Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus |
4,00 € (17 zł) |
8,00 € (34 zł) |
12,00 € (52 zł) |
Bilety normalny (grupowy) Wszystkie dostępne tereny |
5,00 € (22 zł) |
16,00 € (69 zł) |
30,00 € (129 zł) |
Bilety normalny (grupowy) Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus |
5,00 € (22 zł) |
10,00 € (43 zł) |
15,00 € (65 zł) |
Bilet ulgowy (grupowy, dzieci w wieku 7-18 lat) Wszystkie dostępne tereny |
4,00 € (17 zł) |
10,00 € (43 zł) |
15,00 € (65 zł) |
Bilet ulgowy (grupowy, dzieci w wieku 7-18 lat) Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus |
4,00 € (17 zł) |
7,00 € (30 zł) |
10,00 € (43 zł) |
- Sezon niski: styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień
- Sezon średni: kwiecień, maj, październik.
- Sezon wysoki: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.
- Ceny w PLN wyliczono dla średniego kursu EURO na poziomie 4.3o PLN
- Ceny biletów są niższe o 25% po godz. 15:00
- Dzieci w wieku do lat 7 wchodzą bezpłatnie
Cennik zawiera:
- Przejazd łodzią z Skradina do Skradinski Buk i z powrotem do Skradina (od 1 kwietnia do 31 października),
- Przejazd autobusem z Lozovac do Skradinski Buk i z powrotem do Lozovac (od 1 kwietnia do 31 października),
- Przejazd autobusem z Laškovicy do Roški Slap przez Bogatići i powrót do Roški Slap (od 1 czerwca do 30 września).
Cennik wycieczek łodziami
Wycieczka łodzią | Czas | Bilet normalny | Bilet ulgowy |
---|---|---|---|
Skradinski buk – Visovac – Skradinski buk Wodospad Visovac ok. 30 min |
2 h | 15.00 € 64 zł |
10.00 € 43 zł |
Skradinski buk – Čikola (bez postojów) – Skradinski buk Wodospad Čikola (bez postoju przy wodospadzie) |
45 min | 10.00 € 43 zł |
7.00 € 30 zł |
Skradinski buk – Visovac – Roški slap – Skradinski buk Wodospad Visovac (30 min), Wodospad Roški (90 min) |
4 h | 20.00 € 86 zł |
15.00 € 64 zł |
Roški slap – Klasztor Krka – Twierdze Trošenj i Nečven – Roški slap Klasztor Krka (30 min), średniowieczna twierdza Trošenj and Nečven (odglądane z łodzi) |
2,5 h | 15.00 € 64 zł |
10.00 € 43 zł |
Roški slap – Visovac – Roški slap Visovac (30 min) |
2 h | 15.00 € 64 zł |
10.00 € 43 zł |
Stinice – Visovac – Stinice Visovac (30 min) |
35 min | 10.00 € 43 zł |
7.00 € 30 zł |
Remetić – Visovac – Remetić Visovac (30 min) |
35 min | 10.00 € 43 zł |
7.00 € 30 zł |