Ciechocinek położony w województwie kujawsko-pomorskim, jest miejscem, gdzie znajduje się największy w Europie kompleks drewnianych tężni…
Kujawsko-Pomorskie
Województwo Kujawsko-Pomorskie jest regionem o bogatym i zróżnicowanym dziedzictwie kulturowym. Na uwagę zasługuje wiele obiektów znajdujących się pod ochroną konserwatorską. Wśród nich wymienić można obiekty budownictwa i architektury, cmentarze, zabytkową zieleń oraz liczne stanowiska archeologiczne i grodziska.
Region charakteryzuje się kilkoma obszarami o specyficznych cechach kulturowych. Ziemia chełmińska jest znana z architektury gotyckiej, której przykładem są zamki obronne, mury miejskie, budowle sakralne i miejskie ratusze. Warto zwrócić uwagę na najlepiej zachowane zamki krzyżackie w Golubiu, Radzyniu Chełmińskim, Bierzgłowie i Papowie Biskupim oraz na wieże zamkowe w Brodnicy i Świeciu.
Obszar Kujaw i Pałuk jest związany z dziedzictwem Piastów i zabytkami architektury romańskiej, w tym neolitycznymi cmentarzami oraz osadą obronną w Biskupinie. W regionie zachowały się również licznie klasztory i kościoły parafialne. Ważnym elementem krajobrazu kulturowego są również sanktuaria i miejsca kultu religijnego, w tym sanktuaria maryjne oraz zabytkowe kościoły drewniane.
Dolina Wisły to obszar osadnictwa holenderskiego z XVII i XVIII wieku, gdzie zachowały się relikty typowe dla tego okresu zabudowy, w tym system kanałów odwadniających i obiekty hydrotechniczne. W Toruniu, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, znajduje się wiele zabytków, w tym Ratusz Staromiejski, gotyckie kościoły, mury miejskie, spichlerze i kamienice oraz ruiny zamku krzyżackiego. W regionie znajduje się wiele parków kulturowych, w tym Park Kulturowy Wietrzychowice z kujawskimi grobowcami megalitycznymi, Park Kulturowy Kalwaria Pakoska, Park Kulturowy „Kościół pw. św. Oswalda” w Płonkowie i Park Kulturowy Sarnowo.
Województwo kujawsko-pomorskie, znane jest ze swoich malowniczych miejscowości takich jak Ostromecko, Pluskowęsy, Runowo Krajeńskie, Szafarnia czy Sokołowo. Wśród nich wyróżnia się Kanał Bydgoski, zbudowany w 1774 roku, stanowiący ważny element historyczny regionu. Jego uzupełnieniem są Kanał Notecki oraz Górnonotecki z 1882 roku, które wraz z systemem śluz tworzą niezwykłą konstrukcję inżynieryjną. Nie można również pominąć akweduktu w Fojutowie z 1848 roku, będącego wyjątkowym przykładem XIX-wiecznej architektury. Region szczyci się również Żnińską Koleją Powiatową, działającą w latach 1893-1911, oraz historycznymi elektrowniami wodnymi z początku XX wieku, zlokalizowanymi w Gródku i Żurze. Dodatkową atrakcją są mosty dawnych kolei wąskotorowych, znajdujące się między innymi w Koronowie i Buszkowie.
W województwie kujawsko-pomorskim zlokalizowane są trzy znane uzdrowiska: Ciechocinek, Inowrocław i Wieniec-Zdrój, które przyciągają turystów z uwagi prozdrowotny charakter miejscowości. Region jest miejscem corocznych rekonstrukcji bitew polsko-krzyżackich, takich jak bitwa pod Płowcami z 1331 roku oraz bitwa pod Koronowem z 1410 roku, co stanowi ważny element kulturalny i historyczny.
Działania na rzecz promowania województwa jako atrakcyjnego celu turystycznego podejmuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Szczegółowe informacje na temat atrakcji turystycznych oraz zabytków regionu dostępne są na oficjalnym portalu turystycznym województwa kujawsko-pomorskiego, stanowiącym źródło wiedzy dla osób zainteresowanych odwiedzeniem tego malowniczego i historycznie bogatego obszaru Polski.
Zamek krzyżacki w Toruniu
Zamek krzyżacki w Toruniu to jedna z najważniejszych i najstarszych budowli tego typu na ziemiach polskich.…
Tężnie solankowe w Inowrocławiu
Tężnie solankowe w Inowrocławiu usytuowane są w malowniczym Parku Solankowym i są jednym z ważniejszych punktów…
Park Solankowy w Inowrocławiu
Park Solankowy w Inowrocławiu, liczący 85 hektarów powierzchni, jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych parków zdrojowych…
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i architektonicznym, składające się z dwóch…
Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego
Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to rezerwat przyrody, który uchodzi za najstarszy tego typu obszar w…
Spichlerze w Grudziądzu
Spichlerze w Grudziądzu to wyjątkowy kompleks obronnych spichrzów nadwiślańskich o średniowiecznym rodowodzie. Ich historia jest fascynującym…
Pojezierze Brodnickie
Pojezierze Brodnickie położone jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. O jego atrakcyjności decydują malownicze jeziora z…
Gotycki szlak państwa zakonnego
Wędrówki szlakiem zabytków gotyku, wśród których znajdują się także najbardziej okazałe i monumentalne nie tylko w…
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Spośród wszystkich zabytków w regionie kujawsko-pomorskim najciekawsze jest średniowieczne dobrze zachowane Stare Miasto Torunia . Zwolenników…