Ogrody w Arkadii i Nieborowie

Ogrody w Arkadii i Nieborowie stanowią doskonałe miejsce do spacerów i relaksu, a także do podziwiania piękna przyrody i zabytków historycznych. Ogród powstał nie opodal pałacu w Nieborowie i zajmuje powierzchnię około 45 ha. Powstanie zainicjowała Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa.

Ogrody w Nieborowie to jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, założony w XVII wieku przez księcia Aleksandra Michała Radziwiłła. Zajmują one obszar 12 hektarów i są podzielone na kilka części.

  • Ogród Górny: znajduje się na wzgórzu i składa się z rabat kwiatowych, fontann, rzeźb i alei spacerowych.
  • Ogród Dolny: usytuowany w dolinie, cechuje się naturalnym krajobrazem.
  • Tereny gospodarcze: znajdują się na północ od ogrodów i obejmują szkółkę drzew i krzewów, winnicę oraz sad.

W ogrodach znajdują się również kilka zabytkowych budowli, takich jak:

  • Pałac Radziwiłłów: barokowy pałac z XVII wieku.
  • Trójkątna Altana: XVIII-wieczna altana, z której można podziwiać ogrody.
  • Dwór Myślenicki: drewniany dwór z XVIII wieku, obecnie siedziba Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Ogród barokowy w stylu regularnym, znany jako ogród w Nieborowie, został zaprojektowany prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren w ostatniej dekadzie XVII wieku. Później, w latach 70. XVIII wieku, rozbudował go Szymon Bogumił Zug. W ogrodzie dominują rodzime gatunki drzew, ale szczególnie imponujące są dwa platany, posadzone około roku 1770. Zgodnie z założeniami francuskiej szkoły ogrodowej Le Nôtre’a, które rozpowszechniły się na ziemiach polskich w latach 1720-1760, ogród nieborowski zawiera przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe, niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym, która stanowi osią założenia pałacowego. Ta aleja jest otoczona symetrycznie rozmieszczonymi gabinetami i boskietami, uformowanymi z strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.

Akwedukt w ogrodach Arkadii
Akwedukt w ogrodach w Arkadii, fot. Gab-Rysia, pixabay

Od zachodniej strony ogród opiera się na wielkim kanale zaprojektowanym w kształcie węgielnicy. Za kanałem znajduje się park krajobrazowy, a po wschodniej stronie ogrodu znajdują się zabudowania gospodarcze z końca XVIII wieku, takie jak oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Po północnej stronie pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego, znajduje się Pawilon Myśliwski, który obecnie pełni funkcję pokoi gościnnych, oraz bliżej bramy budynek Manufaktury, wzniesiony przez Szymona Bogumiła Zuga, w którym znajduje się pracownia ceramiki artystycznej oraz biura administracji muzeum.

  Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii imponującą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także tzw. „starożytności” średniowiecznych i renesansowych. Te zbiory stały się częścią swoistego muzeum w Świątyni Diany. Wśród eksponatów znajdują się Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi, urny grobowe, ozdoby ogrodowe, elementy architektoniczne lapidariane oraz dzieła artystyczne o charakterze antykizującym, takie jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa. Cennym elementem kolekcji są także „baby”, kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku, sprowadzone przez księżną z Podola.

Jak dojechać do Arkadii i Nieborowa?

Ogrody w Nieborowie zlokalizowane są w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, około 10 km na południowy-wschód od Łowicza. W pobliżu Nieborowa przebiega autostrada A2.

Dojazd z Warszawy

Samochodem

Najszybszym środkiem transportu z Warszawy do Nieborowa jest samochód. Podróż zajmuje około 1 godzinę. Aby dotrzeć do Nieborowa, kieruj się trasą A2 w kierunku Łodzi. Zjazd z autostrady znajduje się na węźle Skierniewice. Na rondzie wybierz trzeci zjazd i kieruj się drogą krajową nr 70 w kierunku Łowicza. Po przejechaniu około 10 km dotrzesz do Nieborowa.

Pociągiem

Dojazd do Nieborowa pociągiem to również możliwa opcja. Z Warszawy Centralnej kursują bezpośrednie połączenia do Łowicza. Cała podróż trwa około 45 minut. Z Łowicza do Nieborowa można dostać się autobusem PKS.

Autokarem

Innym rozwiązaniem jest podróż autobusem. Z Warszawy kursują bezpośrednie autobusy do Nieborowa. Przejazd trwa około 1,5 godziny.

Dojazd z Łodzi

Samochodem

Z Łodzi dojazd do Nieborowa samochodem zajmuje około 1,5 godziny. Aby osiągnąć cel, kieruj się drogą krajową nr 70 w kierunku Skierniewic. Po przejechaniu około 20 km dotrzesz do Nieborowa.

Pociągiem

Również z Łodzi Fabrycznej kursują bezpośrednie połączenia kolejowe do Łowicza. Cała podróż trwa około 30 minut. Z Łowicza do Nieborowa można dotrzeć autobusem PKS.

  Zespół pałacowo-parkowy Iłowa

Autokarem

Możliwe jest także dotarcie do Nieborowa autobusem. Z Łodzi kursują bezpośrednie połączenia autobusowe. Podróż zajmuje około 2 godzin.

Informacje praktyczne

Adres ogrodów w Nieborowie

Ogrody w Nieborowie znajdują się przy ulicy Lipowej 35, 99-416 Nieborów.

Godziny otwarcia

Ogrody w Nieborowie są dostępne codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00.

Ceny biletów

Bilet wstępu do ogrodów w Nieborowie kosztuje 10 złotych, natomiast trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za parking w wysokości 10 złotych.