Województwo małopolskie

Z wyjątkiem wielkiej żeglugi w Małopolsce można uprawiać absolutnie wszystkie formy turystyki: od aktywnej, po pobytową. Mało który region ma tyle walorów i daje tak duże możliwości. Małopolska kumuluje bowiem u siebie całe bogactwo form przyrodniczych z wielką spuścizną narodowej kultury i sztuki, pamiątkami historii.

 

Znajdują się tu. Tatry, najwyższy i najbardziej atrakcyjny masyw górski w Polsce, w którym znajdują się Rysy (2499 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polski szczyt. Poza Małopolską takich warunków nie ma żaden region. Urozmaicone i atrakcyjne krajobrazowo tereny zaczynają się już na północy od Pustyni Błędowskiej, przez fantastyczne skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej z najbardziej znanymi okolicami Pieskowej Skały i Ojcowa, urozmaicone tereny Pogórza Ciężkowickiego, po szeroki pas Pogórza Karpackiego, Beskidów, Pienin (ze znanym spływem przełomem Dunajca), Podhala i Tatr. Znajduje się tu największe w Polsce skupisko parków narodowych. Małopolska ma ich aż sześć: Gorczański, Babiogórski, Ojcowski, Pieniński, Tatrzański i część Magurskiego.

Bogactwo natury w tym województwie harmonijnie splata się z historyczną zabudową i mnóstwem zabytków. Niektóre z nich-kopalnia soli w Wieliczce, zespół architektoniczny Krakowa-zaliczane są przez UNESCO do najcenniejszych obiektów światowego dziedzictwa. Turysta ma do dyspozycji ponad 80 muzeów, zabytkowe kompleksy kilkunastu małopolskich miast, całą kolekcję wspaniałych, odnowionych i użytkowanych zamków (jak np. na Wawelu, w Pieskowej Skale, Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej, Dębnie koło Brzeska, Niedzicy, Dobczycach) lub pozostających w ruinie albo częściowo zaadaptowanych dla turystów (np. Ojców, Lipowiec, Czorsztyn, Tenczyn, Melsztyn, Lanckorona, Tarnów, Czchów, Rożnów). Liczne są stare dwory, zabytkowe kościoły i klasztory

Ma też województwo wiele miejsc kultu religijnego, do których zmierzają rzesze pielgrzymów – pątników. Najbardziej znana jest Kalwaria Zebrzydowska, ze słynną inscenizacją Męki Pana Jezusa oraz Tuchów, Szczyrzyc, Ludźmierz, Staniątki i Wadowice – miejsce urodzin papieża Jana Pawła II.

  Polskie zwyczaje wielkanocne

Szczególnym miejscem-muzeum, które odwiedza około pół miliona osób rocznie (połowa z zagranicy) – są tereny byłych hitlerowskich obozów Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Tłumy narciarzy zjeżdżają zimą do Zakopanego, do którego przylgnęło miano narciarskiej stolicy Polski. Zakopane jest zresztą atrakcyjne o każdej porze roku posiada wiele obiektów noclegowych, restauracji, uroczych kawiarenek i regionalnych osobliwości .

W górach wyznakowane są szlaki turystyczne, którymi można bezpiecznie wędrować od jednego do drugiego górskiego schroniska. Bogactwem Małopolski są lecznicze wody mineralne pod i uzdrowiska z doskonałymi sanatoriami i domami wypoczynkowymi. W 18 miejscowościach Małopolski znajduje się bowiem trzecia część wszystkich polskich wód leczniczych. Rocznie zjeżdża tu ponad 67 tysięcy kuracjuszy. Najwięcej wybiera pobyt w Krynicy, Rabce, Szczawnicy i Muszynie.