Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy zachwyca urozmaiconą rzeźbą terenu i unikatową szatą roślinną. Na stosunkowo niewielkim terenie można tu spotkać rośliny z różnych regionów geograficznych, endemity i polodowcowe relikty. Park znajduje się w województwie dolnośląskim i graniczy z Czechami i wraz z Krkonošský Národní Park stanowi rezerwat biosfery wpisany na Światową listę UNESCO.

Karkonosze znane również jako Góry Olbrzymie, cechują się skomplikowaną strukturą geologiczną, różnorodną rzeźbą terenu oraz surowym klimatem. Wyjątkowy charakter tego regionu powoduje, że góry wyróżniają się nie tylko na tle Sudetów, ale również wszystkich pasm górskich znajdujących się w Europie Środkowej. Szczególny charakter Karkonoszom nadaje wyjątkowość  występującej tu szaty roślinnej, gdzie na stosunkowo niewielkim terenie można spotkać rośliny charakterystyczne dla różnych regionów geograficznych w towarzystwie roślin stanowiących relikty polodowcowe oraz kilka gatunków endemicznych występujących wyłącznie w Karkonoskim Parku Narodowym. Wiele z tych gatunków roślin to rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki wpisane do „Polskiej Czerwonej Księgi Roślin” – wymagają pilnych działań ochronnych, aby zapewnić ich przetrwanie.

Historia Parku w Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy zajmuje obszar o powierzchni 5951,42 ha i zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na granicy z Czechami. Otulina Parku obejmuje obszar o powierzchni 13 093 ha. Już w 1910 roku utworzono na terenie dzisiejszego parku stanowisko komisarza ochrony przyrody w Karkonoszach, a w 1927 roku straż górską. W 1933 roku utworzono pierwsze rezerwaty przyrody, obejmujące kotły polodowcowe oraz liczne pomniki przyrody.

Karkonoski Park Narodowy został oficjalnie ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów 16 stycznia 1959 roku na obszarze 5510 ha, a dokładne granice parku określono w zarządzeniu Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 2 marca 1959 roku, który określał również zasady zarządzania parkiem. Powierzchnię parku zwiększono do 5578 ha w 1996 roku, a w 2016 o kolejne 371 ha. W 1992 roku Karkonoski Park Narodowy we współpracy z czeskim Krkonošským Národním Parkiem stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MAB) o powierzchni ponad 60 tys. ha. Ponadto od 10 września 2010 roku obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otulina uzyskały status Geoparku Krajowego. Obecnie całkowita powierzchnia Parku wynosi obecnie 5951,42 ha.

  Turnicki Park Narodowy

Ochrona przyrody KPN

Karkonoski Park Narodowy chroni najcenniejsze obszary torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe (np. Śnieżne Kotły), a także różnorodne zbiorowiska roślinne, w tym traworośli, ziołorośli i borówczysk. W Parku można znaleźć ponad tysiąc gatunków roślin oraz liczne gatunki zwierząt leśnych, takie jak bobry, sarny, lisy i nietoperze. Ponadto park zamieszkuje  90 gatunków ptaków, w tym włochatki, sóweczki, cietrzewie, głuszce, drozdy obrożne i płochacze halne. Występują tu również rośliny endemicznych do których należą skalnica bazaltowa, dzwonek karkonoski i gnidosz sudecki.

Gnidosz Sudecki
Gnidosz Sudecki – karkonoski endemit , fot. poloeschatolo , Wikipedia Commons

Obszar ochrony rozciąga się na 13 093 ha w strefie otuliny Parku, obejmując niższe i wyższe partie lasów. Lasy Parku charakteryzują się różnorodnością pionową, z przewagą świerków i buków w pasach dolnym i górnym, oraz obecnością modrzewi, jaworów, lip i jodeł. Wyróżnia się także piętro kosodrzewiny oraz strefę alpejskich roślin skalnych.

Atrakcje turystyczne

Karkonoski Park Narodowy oferuje wiele atrakcji turystycznych.  W parku zostało wytyczonych 112 km szlaków turystycznych pieszych i narciarskich, w tym 17 km nartostrad. Część szlaków jest dostępna dla rowerzystów. W sezonie zimowym działa 10 wyciągów narciarskich. W szczytowe partie gór – na Szrenicę i Kopę – prowadzą dwie kolejki linowe.

Kolej krzesełkowa w Karkonoszach
Kolej krzesełkowa na Kopę w Karkonoszach, fot. Paweł Kuźniar, Wikipedia Commons

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to urokliwe miasto turystyczne, które stanowi punkt wyjścia na liczne szlaki w Karkonoszach. Warto odwiedzić piękny wodospad Szklarki i spacerować po okolicznych lasach, ciesząc się świeżym powietrzem i pięknymi widokami.

Karpacz

Malownicze miasto turystyczne Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Karkonoszy. Jego urokliwy rynek pełen jest restauracji, kawiarni i sklepów z rękodziełem. Kościół Wang, przeniesiony z Norwegii, to niezwykła atrakcja. W zimie Karpacz przyciąga narciarzy, oferując wiele tras narciarskich i wyciągów.

Śnieżka

Najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, Śnieżka, to ikona tego regionu. Jej wysokość i spektakularne widoki sprawiają, że jest to niezwykle popularne miejsce dla turystów. Można dostać się na szczyt kolejką linową lub wędrując pieszo szlakiem górskim. Na szczycie czeka na odwiedzających charakterystyczna wieża widokowa, z której rozciąga się malowniczy widok na okolicę.

  Świętokrzyski Park Narodowy
Na szczycie Śnieżki
Na szczycie Śnieżki, fot. przemokrzak, pixabay

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia to doskonałe miejsce na wypoczynek po wędrówce po Karkonoszach. Położone w otoczeniu górskich szlaków, zapewnia komfortowe zakwaterowanie i smaczne posiłki. To idealna baza wypadowa dla miłośników pieszych wycieczek, z pięknymi widokami na okolicę.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to impresywny wodospad w otoczeniu malowniczych lasów. Szlak prowadzący do wodospadu oferuje relaksujący spacer pośród przyrody. Po drodze można podziwiać skalne formacje i zachwycający krajobraz.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka, fot. Mr_Incognito_, pixabay

Świątynia Wang

Świątynia Wang to drewniany kościół, który zachwyca swoją architekturą i historią. Został przeniesiony z Norwegii do Karpacza i jest częścią skansenu. To niezwykła atrakcja, szczególnie dla miłośników architektury drewnianej.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to jedna z największych atrakcji przyrodniczych w Karkonoszach. Wodospad ma około 13 metrów wysokości i jest otoczony bujnym lasem. To magiczne miejsce, które przyciąga turystów, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, gdy można cieszyć się świeżym powietrzem i pięknymi widokami.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to naturalne zagłębienia w Karkonoszach, które zachwycają swoją piękną, dziewiczą przyrodą. To doskonałe miejsce dla miłośników wędrówek górskich i obserwacji przyrody. Śnieżne Kotły są szczególnie malownicze zimą, kiedy pokrywają się śniegiem.

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły, fot. Aneta Pawska, Wikipedia Commons

Ścieżka nad Reglami

Ścieżka nad Reglami to popularny szlak wiodący przez górskie lasy Karkonoszy. To doskonałe miejsce, aby doświadczyć piękna przyrody i odetchnąć świeżym górskim powietrzem. Szlak oferuje liczne punkty widokowe, skąd można podziwiać panoramę gór.

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik, usytuowane na szczycie wzgórza, oferują piękne widoki na okolicę. To miejsce przyciąga miłośników historii i romantycznych spacerów. Wizyta na zamku pozwala zanurzyć się w przeszłość tego regionu.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu to interaktywne muzeum, które poświęcone jest historii sportu i turystyki w górach. To doskonałe miejsce, aby dowiedzieć się więcej o historii eksploracji Karkonoszy i Sudetów oraz historii sportów górskich.

  Park Narodowy Ras Muhammad