Kiedy myślimy o Chinach, w naszej wyobraźni pojawiają się obrazy Zakazanego Miasta, Wielkiego Muru czy tez malowniczych krajobrazów w stylu tych z chińskich akwareli. Ale istnieje miejsce, gdzie kraj ten objawia się w zupełnie innym, bajkowym świetle, pokrywając się płaszczem białego śniegu i krystalicznym lodem. Mowa o Harbinie, stolicy prowincji Heilongjiang, w którym co roku odbywa się jedno z najbardziej spektakularnych świąt zimowych na świecie – Festiwal Śniegu i Lodu.
Rzadko kiedy kojarzymy Chiny z baśniową, zimową krainą. A jednak, w północno-wschodniej części tego wielkiego kraju, w mieście Harbin, ma miejsce jeden z najbardziej niezwykłych festiwali na świecie. Festiwalu Śniegu i Lodu każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z różnych zakątków świata by tworzyć i podziwiać prawdziwe dzieła sztuki, jakie powstają tu ze śniegu i lodu. Harbin ze względu na swoją lokalizację i panującą tu temperaturę świetnie sprawdza się w roli gospodarza takiego wydarzenia.
Festiwal Śniegu i Lodu w Harbinie rozpoczyna się w pierwszych dniach stycznia i trwa do końca lutego. W tym czasie powstają tu istne dzieła sztuki, które przetrwają tak długo, jak długo temperatura będzie na minusie. Lodowe rzeźby często wyposaża się w kolorowe oświetlenie, które sprawia, że po zapadnięciu zmroku panuje tu prawdziwie bajkowy klimat. Powstające tu rzeźby często wysokie na kilkanaście metrów, przedstawiają znane budowle jak Koloseum w Rzymie, ale i również lokalne postacie i motywy z chińskich opowieści i legend.
Rzeźby wznoszone są w dwóch głównych obszarach wystawienniczych. „Wyspa Słońca” to teren rekreacyjny po przeciwnej stronie rzeki Songhua od miasta, na którym znajduje się wystawa ogromnych rzeźb ze śniegu. Drugim z nich jest „Świat Lodu i Śniegu” i jest to obszar otwarty po południu i w nocy, na którym znajdują się oświetlone pełnowymiarowe budynki wykonane z bloków lodu o grubości dochodzących nawet do 1 metra wydobywanych bezpośrednio z rzeki Songhua. Park jest zwykle otwarty od końca grudnia do końca lutego. W 1999 roku z okazji milenium otwarto dla publiczności pierwszy Świat Lodu i Śniegu. Każdego roku park musi być odbudowywany, dodając nowo zaprojektowane budynki lodowe oraz rzeźby ze śniegu i lodu. W ostatnich latach park osiągnął wielkość aż 80 hektarów.
Atrakcje Festiwalu
Poza konkursami rzeźbiarskimi, odbywają się tu również różnorodne wydarzenia kulturalne – od koncertów na żywo, przez pokazy fajerwerków, aż po tradycyjne chińskie przedstawienia. Dla odwiedzających festiwal którzy preferują aktywny wypoczynek, istnieje możliwość pojeżdżenia na łyżwach lub zjeżdżania na sankach, nartach czy snowboardzie. Duża atrakcją festiwalu stanowią ślizgawki z których najdłuższe dochodzą do nawet 200m – zimowych rozrywek na festiwalu zatem nie brakuje. Sporym zaskoczeniem może być możliwość skorzystania z zimnych kąpieli w basenie wykonanym z… lodu.
Festiwal po raz pierwszy zorganizowano w 1985 roku, jednak jego początki sięgają do roku 1963, kiedy to organizowano tutaj pokazy lodowych latarni. Co roku festiwal odwiedza go ponad milion osób z Chin i całego świata. Co roku największym wydarzeniem jest ceremonia otwarcia połączona z pokazem świateł.
Festiwal Śniegu i Lodu w Harbinie jest obecnie postrzegany jako jedno z najważniejszych zimowych uroczystości na świecie, dołączając do grona Festiwalu Śniegu w Sapporo w Japonii, Zimowego Karnawału w Quebecu w Kanadzie i Festiwalu Narciarskiego Holmenkollen w Norwegii. Każdego roku do wykonania rzeźb wykorzystywanych jest ponad 200 tys. metrów sześciennych bloków lodu. Wszystkie bloki lodu, które wykorzystywane podczas festiwalu wydobywane są z pobliskiej rzeki Songhua.
Festiwal Śniegu i Lodu w Harbinie to nie tylko jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie, ale również fenomen kulturowy i społeczny. Nie ma na świcie drugiej takiej imprezy, która w tak sugestywny sposób pokazałaby, jak z pozoru trudne warunki pogodowe mogą stać się inspiracją do tworzenia rzeczy pięknych i niezapomnianych. Jeżeli jesteście fanami zimy, lub po prostu szukacie czegoś, co przerwie zimową rutynę, Harbin z pewnością was nie zawiedzie.