Skansen Przemysłu Naftowego w Gorlicach

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach jest wyjątkowym miejscem, które zgromadziło bogatą kolekcję pamiątek związanych z wydobyciem ropy naftowej w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego oraz historią przemysłu naftowego jako całości. Skansen znajduje się w Gorlicach, przy ul. Lipowej, na trasie Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego.

Skansen został zlokalizowany na terenie dawnej kopalni ropy „Magdalena”, która była jednym z wielu obiektów tego rodzaju w regionie i od 2012 roku pozwala bliżej poznać historię wydobycia ropy naftowej w Polsce. W okresie od 1931 do 2000 roku w rejonie Magdalena – Ropica Polska przeprowadzono około 110 wierceń, z których wydobyto 310 000 ton ropy naftowej. Od 1956 roku do kopalni „Magdalena” sukcesywnie przyłączano kolejne szyby, m.in. „Bystrzycę,” „Śląsk” i „Lasek.”

Na terenie skansenu możemy podziwiać narzędzia, urządzenia, dokumenty i fotografie związane z historią wydobycia ropy naftowej w Polsce, a zwłaszcza w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego. Jednym z charakterystycznych elementów kompleksu jest wieża wiertnicza z zrekonstruowanej kopanki „Ćwiartka,” datowanej na około 1880 rok. Z jej szczytu można podziwiać malowniczy widok na Beskid Niski. W ramach ekspozycji skansenu odwiedzający mogą również zapoznać się z rekonstrukcją procesu samowypływu oleju skalnego, który był gromadzony w tzw. bęsiorach lub łapaczkach, a następnie zbierany przez tzw. łebaków.

Kiwon pompowy ze Skansenu Przemysłu Naftowego w Gorlicach
Kiwon pompowy, fot. Jacekgal, Wikipedia Commons

Innymi interesującymi eksponatami są kuźnia wierteł, ręczne urządzenie typu „Granik” służące do eksploatacji ropy naftowej poprzez tzw. łyżkowanie, kierat pompowy typu „Glinik,” kocioł i pompa parowa, pompy tłokowe Worthington i Trauzl do manipulacji i przetłaczania ropy, indywidualny żuraw pompowy, winda obróbcza JL-1 „Rudno” z trójnogiem do obróbki odwiertów oraz rampy narzędziowe z zestawem narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych i obróbczych. Cennym elementem kolekcji są również flakony z różnymi rodzajami ropy naftowej pochodzącej z różnych odwiertów na terenie Podkarpacia, które różnią się barwą, przejrzystością i gęstością.

Oprócz fascynujących eksponatów, skansen oferuje również możliwość korzystania z grilla i gier sportowo-rekreacyjnych, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek.

  Skansen etnograficzny w Ochli

Właścicielem tego niezwykłego obiektu jest Kazimierz Dudek, który przyczynił się do stworzenia tego miejsca, gdzie przeszłość przemysłu naftowego Polski ożywa i może być doceniona przez odwiedzających. Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach to istotna atrakcja dla miłośników historii przemysłu naftowego oraz wszystkich, którzy pragną poznać fascynujący świat wydobycia ropy naftowej.

Dane adresowe

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach
Lipowa, 38-300 Gorlice