Park Jana Kasprowicza w Szczecinie

Park Kasprowicza to największy park miejski w Szczecinie znajdujący się w całości w obrębie osiedla Łękno, na styku z osiedlem Niebuszewo-Bolinko oraz północną częścią Śródmieścia. Park, w połączeniu z częścią Parku Leśnego Arkońskiego, tworzy zespół przyrodniczo-krajobrazowy o nazwie „Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński”, który zajmuje powierzchnię 96,8 ha. Na północy graniczy z Ogrodem Dendrologicznym imienia Stefana Kownasa.

Park zlokalizowany jest pomiędzy ulicami J. Słowackiego, B. Zaleskiego, S. Wyspiańskiego i P. Skargi i zajmuje powierzchnię około 27 ha. Założony w 1900 roku, początkowo nosił nazwę Quistorp Park, od imienia Johannesa Heinricha Quistorpa, który przekazał miastu przyległe tereny: plac Jasne Błonia oraz Las Arkoński. Park znajduje się na zboczach Doliny Niemierzyńskiej, nad jeziorem Rusałka i jest częścią Puszczy Wkrzańskiej.

Na terenie parku rosną liczne gatunki drzew, w tym tak rzadkie w Polsce jak sosna żółta, górska, świerk serbski, cis, cypryśnik błotny, platan, ambrowiec balsamiczny, jesion mannowy oraz różne gatunki brzozy, wierzby, buku, jesionu i dębu. W parku znajdują się także skrzydłorzech kaukaski, kłęk amerykański, sosna Jeffreya, jodła Veitcha, topola chińska, grujecznik japoński oraz krzewy takie jak berberysy, irgi, tawuły, perukowiec, parocja perska, oczar wirginijski i japoński, kłokoczka czy klon okrągłolistny.

Teatr letni w Szczecinie
Teatr letni w Szczecinie, fot. Kapitel, wa

W 1976 roku w parku zbudowano amfiteatr noszący nazwę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Otoczony rzeźbami z kamienia amfiteatr może pomieścić 4500 osób. W sezonie letnim odbywają się tu liczne występy i imprezy. W latach 2020-2022 przeprowadzono gruntowną przebudowę obiektu, a w ramach prowadzonych prac remontowych wykonano całkowite zadaszenie amfiteatru.

Przy amfiteatrze znajduje się rzeźba „Ogniste ptaki” Władysława Hasiora z 1975 roku, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie w 1979 roku odsłonięto „Pomnik Czynu Polaków” – dzieło Gustawa Zemły. W 2007 roku oddano do użytku odtworzoną Różankę, a 9 grudnia 2016 roku odsłonięto „Pomnik Chłopca Węgierskiego” autorstwa Richárda Juhy, upamiętniający pomoc udzieloną przez mieszkańców Szczecina mieszkańcom Budapesztu podczas powstania węgierskiego w 1956 roku.

  Park Solankowy w Inowrocławiu