Paczków

HISTORIA MIASTA
Jako datę założenia miasta Paczkowa przyjmuje się rok 1254. Powstały gród miał zabezpieczyć granice księstwa nyskiego z Czechami i Księstwem wrocławskim. Historia Paczkowa i jego mieszkańców to okresy wzlotów i upadków, wojny i klęski – jak i pożary i powodzie nie omijały miasta. Pomimo różnych kolei losu zachował do dziś liczne zabytki architektury obronnej stąd często nazywany „,polskie Carcassonne”.

RYNEK
Wiek XVI był wyjątkowo pomyślny dla miasta. W 1552 roku zakończono budowę ratusza. Bogacące się mieszczaństwo zamieniało drewniane domostwa na budynki murowane, niektóre z nich choć zmienione w formie dotrwały do naszych czasów. Walorem paczkowskiej zabudowy rynku jest jej ogólny charakter do dzisiaj utrzymany w dawnych proporcjach i układzie budynków.

FORTYFIKACJE
Paczków fortyfikowano od początku swojego założenia. Murowane fortyfikacje, które w swym zasadniczym kształcie dotrwały do dzisiaj, znane są przynajmniej od połowy XIV wieku. Kamienne mury długości ok. 1200 m i wysokości 9 metrów otoczyły miasto regularnym owalem. W ciągu murów wzniesiono baszty łupinowe, do dzisiaj zachowało się w całości lub w częściowo 19 z nich.

PLANTY MIEJSKIE
W II połowie XIX wieku otaczającą mur fosę zasypano, a w jej miejscu utworzono pas zieleni. Dzisiaj planty miejskie porośnięte okazałymi platanami, lipami i kasztanowcami tworzą uroczy ciąg spacerowy wokół średniowiecznych murów.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
W połowie XIV w. poważna inwestycją było wzniesienie kościoła katolickiego. Budowa trwała 40 lat. Powstała budowla halowa, trzynawowa, nakryta sklepieniem sieciowym. W początku XVI w., w związku z niebezpieczeństwem najazdu tureckiego z gotyckiej bryły kościoła usunięto wysoki dach, a bryłę zwieńczono wysokim murem, na którym wzniesiono attykę, a wewnątrz świątyni wybudowano tzw. tatarską studnię. Dzięki potężnej koronie i masywnej 64 metrowej wieży kościół stanowi wyjątkowy przykład świątyni obronnej doby renesansu.

MUZEUM GAZOWNICTWA
Udostępnione do zwiedzania w dniu 23.XI. 1993 r. dzięki wysiłkom pracowników Zakładu Gazowniczego w Opolu warte jest odwiedzenia nie tylko ze względu na ogromny postęp jakiego dokonała cywilizacja w dziedzinie energetyki, a jest to udokumentowane licznymi mapami najstarszych gazowni w Polsce, schematami oraz projektami ciekawych i jakże potrzebnych urządzeń gazowych, ale także dlatego, że nastrój Muzeum pozwala nam się zanurzyć choć na chwilę w lata naszych pra-prababc i dziadków, i wyobrazić Ich sobie używających gazowych lodówek i żelazek, czytających przy gazowych kominkach i kaloryferach, czekających aż zapalą na ulicy pierwsze gazowe latarnie.

  Głuchołazy

GMINA PACZKÓW
Położona jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego. Zajmuje powierzchnię 79,74 km2 i zamieszkuje ją 14500 mieszkańców /miasto 8500/. Gmina Paczków jest gmina rolniczo-przemysłową, grunty rolne zajmują ponad 80% całej powierzchni. Leży na ważnym szlaku turystycznym prowadzącym ze Śląska i Małopolski w rejon Kotliny Kłodzkiej. Przez gminę przebiegają dwie ważne drogi krajowe: pierwsza łączy Gliwice – Nysę – Kłodzko, druga natomiast biegnie w kierunku Ząbkowic Śląskich, Świdnicy i Wrocławia.

JEZIORO OTMUCHOWSKIE
Zaledwie 7 km dzieli Paczków od Ściborza miejscowości letniskowej nad Jeziorem Otmuchowskim. Znajdujące się tu ośrodki wypoczynkowe zapewniają pełny relaks i wypoczynek. Można tu uprawiać sporty wodne oraz spokojnie odpocząć nad wodą. Dla wędkarzy możliwości złowienia takiej rybny /sandacz, karp, amur, szczupak/.

DNI PACZKOWA
OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA ZESPOŁÓW SCENICZNYCH OSP
Stało się już tradycją, że co roku na początku czerwca miasto obchodziło swoje święto pn. „,Dni Paczkowa”, a co dwa lata w ramach tego święta zjeżdżają do Paczkowa zespoły artystyczne biorące udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Scenicznych Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas trwających trzy dni imprez mieszkańcy Paczkowa i przybyli goście uczestniczą w licznych atrakcjach muzyczno – artystyczno – sportowych przygotowanych przez organizatorów.