Śląskie miasta i miasteczka

Podróżując południową częścią Polski przemierzamy między innymi Śląsk. Najważniejszy podział Śląska to wyróżnienie Dolnego Śląska i Górnego Śląska. Podział ten dokonał się jeszcze w średniowieczu. Gdy Śląsk Dolny skupiał się wokół Wrocławia, Śląsk Górny – czyli leżący w górę Odry – nigdy nie posiadał jednego silnego ośrodka, ale zawsze kilka, najpierw były to Opole i Racibórz potem dołączył do nich Lubliniec, a od XVIII wieku głównie miasta zagłębia przemysłowo-górniczego na Wyżynie Górnośląskiej.

Historia Wrocławia – książęcej stolicy sięga zamierzchłego średniowiecza. W granicach miasta rzeka Odra  ma wiele odnóg i kanałów, nad którymi przerzucono przeszło 100 mostów i kładek. Symbolem miasta stał się wiszący Most Grunwaldzki o długości 116 m. Malowniczy Most Tumski  wiedzie na Ostrów Tumski – najstarsza część miasta, jedną z 12 odrzańskich wysp. Wrocławski Rynek, jedne z największych w Europie, zachwyca swym urokiem i atmosferą- pośrodku niego wznosi się Ratusz- perła śląskiej gotyckiej architektury. Najcenniejszym fragmentem potężnego barokowego gmachu Uniwersytetu jest zadziwiająca przepychem wystroju Aula Leopoldyńska. Olbrzymia Hala Ludowa  została zbudowana w roku 1913 jako pierwsza na świecie budowla ze stali i betonu – odbywają się tu wielkie koncerty i wystawy. Atrakcja Wrocławia jest Panorama Racławicka- wielkie malowidło o wymiarach 120x15m przedstawiające bitwę pod Racławicami w roku 1794.

*Wrocław
Centrum Informacji Turystycznej
we Wrocławiu
Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. 071/ 344 31 11
www.wroclaw.pl

W Opolu cieszą wzrok renesansowe i barokowe kamieniczki na rynku, a wieża ratusza do złudzenia przypomina Palazzo Vecchio we Florencji. Warto pospacerować nad Odrą – malownicza dzielnica dawnych magazynów portowych nazywana jest “Opolską Wenecją”. O książęcej przeszłości Opola przypomina cylindryczna wieża zamku piastowskiego na wyspie Pasieka. W amfiteatrze na wyspie Pasieka odbywają się od przeszło 40 lat znane na cały kraj Festiwale Polskiej Piosenki.

  Piramidy w Polsce

*Opole
Miejska i Regionalna Informacja Turystyczna w Opolu
ul. Krakowska 15, 45-018 Opole
tel.077/ 451 19 87
www.opole.pl

Katowice uzyskały prawa miejskie dopiero w XIX wieku i stały się wnet potężnym centrum przemysłowym; w mieście budynki zabytkowe z XIX wieku mieszają się z nowoczesnym budowlami z końca XX wieku.

* Katowice
Centrum Informacji o Mieście
ul. Młyńska 2, 40-098 Katowice
tel. 032/ 259 38 08 , 259 33 69
www.katowice.eu

Bystrzyca Kłodzka Wyłaniające się spod starych obwarowań wieże i dachy domów na tle krajobrazów Kotliny  Kłodzkiej czynią Bystrzycę jednym z najbardziej malowniczych miast: jej średniowieczna zabudowa przypomina niekiedy górskie miasteczka we Włoszech.

*Bystrzyca Kłodzka
Centrum Informacji Turystycznej
ul. Rycerska 20;
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel./ 074/ 811 37 31
www.bystrzycaklodzka.pl

Cieszyn Cieszyn to jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce położone malowniczo na wzgórzach. Dawna piastowska siedziba książęca. W mieście zachowało się wiele malowniczych starych uliczek z zaułkami i schodami. Na szczycie wzniesienia zwanego Górą Zamkową gotycka wieża obronna- pozostałość po piastowskim zamku- roztacza się z niej  piękny widok na miasto i Beskid Śląski. W pobliżu wieży stoi kaplica św. Mikołaja w kształcie rotundy, jedyna romańska budowla na Śląsku w prawie nie naruszonym stanie- jej mury osiągają 150cm grubości.

*Cieszyn
Miejskie Centrum Informacji
43-400 Cieszyn, Rynek 1
tel.033/ 852 30 50
www.olza.pl

Lwówek Śląski

To stare śląskie miasto szczyci się wspaniale zachowanym systemem średniowiecznych murów miejskich z licznymi basztami, ogromnej wartości historycznej monumentalnym ratuszem oraz kościołami. Pasjonatów średniowiecza przyciągnie także zachowana komandoria Joanitów- zakonu rycerskiego z czasów wypraw krzyżowych.

*Lwówek Śląski
Punkt Informacji Turystycznej
Lwówek Śląski, pl. Wolności 22
tel./fax: 075/ 647 79 12
www.lwowekslaski.pl

Nysa Przez Nysę  przebiegał niegdyś szlak handlowy z Wrocławia do Wiednia i Pragi. W końcu XII wieku była stolica królestwa nyskiego, które przeszło na własność biskupów wrocławskich, którzy rezydowali w Nysie w XVI i XVII w. Po średniowiecznych umocnieniach powstały resztki murów z wieżami Ziębicką i Wrocławską. Potężny halowy kościół św. Jakuba zwany katedrą nyską, ma 19 kaplic i wspaniałe renesansowe i barokowe ołtarze. Podziw budzi barokowa, przypominająca rzymskie- fontanna z trytonem i niezwykłej urody tzw. “Piękna Studnia” z kuta w żelazie ażurową klatą.

  Zamek Pieskowa Skała

*Nysa
Biuro Obsługi Turystycznej PTTK
ul. Bracka 4, tel. 077/ 433 41 71
Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 32/2u
tel. 077/ 433 59 72
www.nysa.eu

Paczków 

W Paczkowie najlepiej zachowały się średniowieczne mury obronne. W panoramie miasta dominują trzy potężne wieże murów ( kiedyś było ich 30) kościoła św. Jana i ratusza, którego wieża zakończona jest attyką. Z uwagi na zachowane w całości miejsce umocnienia Paczków nazywany bywa “polskim Carcassonne” przypomina bowiem to francuskie miasto.

*Paczków
Gminne Centrum Informacji
ul. Słowackiego 4, 48-370 Paczków
tel. 077/ 431 67 90
www.paczkow.pl

*Wieża Bramna Wrocławska ( widokowa)
ul. Wrocławska, tel. 077/ 431 61 77
czynna od maja do września w godz. 10-18