Województwo podlaskie

Są tu wspaniałe tereny dla osób, które lubią aktywny wypoczynek – spływy kajakowe, jazdę rowerem, spacery po lasach, lub konną jazdę. Warto zajrzeć do zabytkowych miast np. Łomży lub cichych miasteczek np. Tykocina, Drohiczyna, Supraśla, Siemiatycz lub Sejn.

Zabytki kultury ludowej przechowywane są w skansen ach w Ciechanowcu, Nowogrodzie i Białymstoku. Te osoby, które wolą letnie wylegiwanie się nad czystymi jeziorami, znajdą coś dla siebie. Północ województwa podlaskiego obejmuje fragment pojezierza z Augustowem -, w którym znajdują się dobre pensjonaty, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Najważniejszym miastem regionu jest Białystok, który dzięki zabytkom, wielu innym atrakcjom i dobrze rozwiniętej bazie hotelowej i gastronomicznej stał się turystycznym centrum regionu.

Unikalna przyroda
Na terenie województwa podlaskiego leży kilka parków narodowych: Narwiański Park Narodowy (dolina tej rzeki zyskała miano polskiej Amazonii), Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Suwalski Park Krajobrazowy. Jednak największą dumę województwa stanowi Białowieski Park Narodowy – najstarszy w Polsce, uznany w 1979 roku za obiekt dziedzictwa światowego. W tym parku uratowano przed zagładą żubra – zwanego królem białowieskiej puszczy. Na północy województwa na turystów czekają jeziora i tak znane ośrodki wypoczynkowe, jak Augustów czy Rajgród. Jedną z największych atrakcji krajoznawczych tej części województwa jest Kanał Augustowski i klasztor na Wigrach. To wszystko jest wielką atrakcją dla tych, którzy lubią ciszę i bliski kontakt z przyrodą. Próżno by tu szukać modnych, tętniących życiem w sezonie kurortów chociaż dwa miasta: Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej i Augustów maja statusy uzdrowiska. Za to są szlaki do wędrówek pieszych, wypadów rowerowych, trasy spływów kajakowych po Narwi, Biebrzy, Bugu , Supraśli, Sokołdzie, Czarnej Hańczy, jeziorach Suwalszczyzny.

Niezwykłe szlaki
Przez teren województwa prowadzi kilka szlaków niezwykły z racji swych zabytków. Np. Szlak Tatarski na którym warto zobaczyć meczety i tatarskie cmentarze. Trasa wiedzie przez Kruszyniany, gdzie stoi drewniany meczet, ozdobiony dwiema wieżami z pękatymi hełmami i złoconymi półksiężycami. Nieco młodsza budowla znajduje się w Bohonikach. Wnętrza obu świątyń podzielone są na część dla mężczyzn i część dla kobiet. Wchodząc do meczetu, należy zdjąć obuwie.

  Drohiczyn nad Bugiem

Południowo wschodnia część województwa podlaskiego to tereny zamieszkane w dużej części przez ludność prawosławną. Tu więc można oglądać przepiękne cerkiewki, m.in. w Grabarce nazywanej prawosławną Częstochową.

W regionie tym, gdzie duży procent mieszkańców miast i miasteczek stanowili przed II wojną światową Żydzi, po których pozostało kilka ciekawych zabytków. Warto zwiedzić przede wszystkim Tykocin wraz z synagogą z 1642 roku i budynkiem talmudycznym a Krynkach w trakcie podróży Szlakiem Tatarskim zatrzymać się na największym i najlepiej zachowanym kirkucie – żydowskim cmentarzu.

Warto również poświecić nieco czasu na podróż Szlakiem Ludowego Rękodzieła (od Czarnej Białostockiej do Janowa) wiodącego wśród wsi i miasteczek, w których kultywowane są dawne rzemiosła, takie jak kowalstwo, tkactwo, garncarstwo czy łyżkarstwo.

Godny jest także odwiedzenia Szlak Podlaskich Sanktuariów.

Podlasie to jeden z najciekawszych regionów Polski warto tu się wybrać chociaż na krótka wycieczkę aby potem wracać już wielokrotnie do uroczych i ciekawych miejsc.