Pojezierze Drawskie

Krainę tę wyróżnia nie tylko znaczna liczba jezior, lecz także wyjątkowo urozmaicona rzeźba terenu na niewielkich odcinkach różnice wysokości przekraczają nieraz 50 m.. Największe skupiska jezior znajdują się w okolicach Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Bornego Sulinowa, Szczecinka i Złocieńca. Jest ich łącznie ponad 250.

Osobliwością pojezierza są jeziora lobeliowe – z ubogą fauną i florą o przezroczystej wodzie i piaszczystym dnie [jeziora: Kaleńskie i Łąka koło Czaplinka, Kapka i Leśniówek Mały koło Złocieńca]. W centralnej części Pojezierza Drawskiego utworzono Drawski Park Krajobrazowy.

Ponad 10 procent powierzchni parku zajmuje 48 jezior z drugim co do głębokości w Polsce Jeziorem Drawskim [83m.]. W północnej części krainy znajduje się tzw. „,Szwajcaria Połczyńska”, znana z pagórkowatego ukształtowania terenu, dużej ilości jezior i lasów oraz miejscowości uzdrowiskowej Połczyn Zdrój.

Część prastarej Puszczy Drawskiej z pomnikami przyrody, żremiami bobrowymi i wieloma rzadkimi gatunkami ryb chroni natomiast Drawieński Park Narodowy.

  Drawieński Park Narodowy