Województwo Zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie jest bardzo atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym, szczególnie gdy chodzi o sezon letni. Poza uznanymi ośrodkami i obszarami Szczecin, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście, wyspa Wolin oferuje szereg innych interesujących miejscowości.

Na początek nieco historii regionu, w której mieli swój udział Duńczycy, Szwedzi, Niemcy a nawet… Wikingowie osiadli na wyspie Wolin. Wprawdzie dwukrotnie książęta piastowscy podbijali Pomorze Zachodnie [po raz ostatni Bolesław Krzywousty w 1121 r., który sprowadził tu misję chrystianizacyjną Ottona z Bambergu], ale wkrótce wpływy na te ziemie rozciągnęli królowie duńscy a następnie niemieccy. Od XII do XVII w. panowała tutaj dynastia zachodniopomorska Gryfitów [nie piastowska !]. W latach trzydziestych XVI w. wprowadzono na Pomorzu Zachodnim reformację i sekularyzowano liczne klasztory. W latach 1630-1720 Pomorze dostało się pod panowanie szwedzkie a po 1720 r. – pruskie [które trwało do II wojny światowej]. Wówczas też sprowadziło się tu wielu wygnanych z Francji hugenotów. W 1729 r. w Szczecinie urodziła się Zofia Augusta Fryderyka Anhalt-Zerbst – znana powszechnie jako caryca Katarzyna II.

Na charakterystykę geograficzną województwa zachodniopomorskiego składają się dwie krainy: Pobrzeże Zachodniopomorskie z licznymi portami i zabytkami oraz Pojezierze Zachodniopomorskie [to część Pojezierza Pomorskiego, rozciągającego się od Meklemburgii w Niemczech aż do Warmii i Mazur] z wieloma jeziorami rynnowymi o dużej głębokości i dużą powierzchnią lasów iglastych.

Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim główną uwagę zwracają ciągnące się kilometrami plaże oraz wydmy odgradzające od morza płytkie jeziora. Z tego powodu powstało tu wiele mniej lub bardziej znanych ośrodków wczasowych z bogatą bazą turystyczną: Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Sarbinowo, Chłopy, Mielno-Unieście, Dąbki, Darłowo. Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim znajduje się też Kamień Pomorski – pierwsza stolica księstwa zachodniopomorskiego i stolica biskupstwa. Od XIV w. miasto było członkiem Hanzy. Z tego czasu pozostała romańsko-gotycka katedra z najcenniejszymi na Pomorzu Zachodnim barokowymi organami z 1669 r. oraz dwoma obrazami Łukasza Cranacha Starszego.

  Krzywy Las - fenomen na skalę światową

Na wschód od Kamienia Pomorskiego znajduje się Trzebiatów z gotyckim kościołem Macierzyństwa N.M.P. z XIV-XV wieku, 89 metrową wieżą i dzwonami należącymi do największych na Pomorzu.

Z kolei Kołobrzeg, niegdyś stolica biskupstwa [powołanego w 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim], znany z odbywających się do niedawna festiwali piosenki żołnierskiej może się pochwalić gotycką Bazyliką Mariacką z XIV w. z monumentalnym świecznikiem z brązu o wadze ponad 900 kg. Ponadto odbywa się tu coroczny Jarmark Solny – na pamiątkę warzenia soli, która od XI w. była istotnym źródłem dochodów miasta. Obecnie można przyjrzeć się warzeniu soli według technik średniowiecznych. Najciekawszym zabytkiem Koszalina jest katedra gotycka z XIV w., w której odbywają się festiwale muzyki organowej.

W Darłowie możemy podziwiać 60 m. wieżę kościoła mariackiego, która służyła zarazem za latarnię morską. Dzisiaj Darłowo jest najlepiej zachowanym na Pomorzu Zachodnim średniowiecznym założeniem miejskim. Trzęsacz znany jest z ocalałych dotąd fragmentów kościoła, który został zniszczony przez fale Bałtyku. Pojezierze Zachodniopomorskie to idealne miejsce dla żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, amatorów pieszych wędrówek i rowerzystów. Dla tych ostatnich przygotowano sieć szlaków biegnących przez najciekawsze zakątki regionu. Obszar ten można podzielić na mniejsze regiony pojezierne: Pojezierze Myśliborskie, Wałeckie, Drawskie i Ińskie. Mało znane Pojezierze Myśliborskie uchodzi za „raj dla wodniaków”.

Obszar ten jest bogaty w lasy dębowe i bukowe oraz liczne przykłady budownictwa gotyckiego i barokowego. Pojezierze Wałeckie to obszar pofałdowany, dający wiele możliwości uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Znajduje się tu około 150 malowniczych jezior oraz wiele unikalnych rezerwatów przyrody.