Wybrzeże morza bałtyckiego

Wybrzeże Morza Bałtyckiego to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski w sezonie letnim. Składają się na to kilometry wybrzeża morskiego, plaż, unikatowe parki i rezerwaty przyrody oraz kompleksy leśne.

Prezentację pobrzeża zaczynamy od Świnoujścia – znanego uzdrowiska i kąpieliska morskiego, położonego na dwu wyspach: Uznam i Wolin. Znajdują się tu porty: handlowy, pasażerski, wojenny, rybacki i jachtowy. Miasto to jest także znane ze swoich solanek, które leczą schorzenia sercowe, oddechowe i inne. Warte odwiedzenia są: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, kościół p.w. Chrystusa Króla z końca XVIII w., kościół Mariacki N.M.P. Gwiazdy Morza z XIX w., Park Zdrojowy z pierwszej połowy XIX w. oraz latarnia morska w Chorzelinie z połowy XIX w. o wysokości 68 m. W okresie letnim w Świnoujściu odbywają się liczne imprezy artystyczne – m. In. Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA (lipiec), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Morskiej „Wiatrak”(wrzesień), Jarmark Bałtycki (lipiec).

Kilkanaście kilometrów na wschód od Świnoujścia, na wyspie Wolin , znajduje się znany ośrodek wypoczynkowo-wczasowy i szeroko znane kąpielisko – Międzyzdroje . W ostatnich latach wybudowano tu nowe molo, które konkuruje z molem sopockim z drugiego krańca wybrzeża. Podobnie jak Świnoujście, Międzyzdroje są również uzdrowiskiem. Tutaj mieści się Dyrekcja i Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Przebywając na wyspie Wolin warto zapoznać się z atrakcjami tego parku, do których należą: klifowe wybrzeże morskie, żubry oraz nieliczne w Polsce orły-bieliki. Należy też pamiętać, że w lipcu od kilku lat odbywa się w Międzyzdrojach, wzorowany na Hollywood Festiwal Gwiazd, podczas którego znani polscy artyści pozostawiają na chodniku w pobliżu hotelu „Amber Baltic” odciski dłoni w brązie. Kilka kilometrów za miastem, w Kłoczewie, znajduje się jedno z największych pól golfowych w Polsce (około 100 ha powierzchni). Przy ujściu Dziwny są położone trzy miejscowości: Międzywodzie, Dziwnów i Dziwnówek. Są to kąpieliska morskie a jednocześnie ośrodki wczasowe. W Dziwnowie możemy tez odwiedzić porty: rybacki, pasażerski i jachtowy.

  Zamek w Malborku

Nieco bardziej na południe, nad Zalewem Kamieńskim leży Kamień Pomorski – miasto o niezwykle starej, jak na polskie warunki, historii, sięgającej IX w. Przez wiele wieków Kamień Pomorski był zarówno stolicą książęcą jak i biskupią. O tej przeszłości miasta po dziś dzień świadczą zabytki: romańsko-gotycka katedra z XII-XV w. z barokowymi organami, amboną i obrazami Łukasza Cranacha Starszego, gotycki ratusz, fragmenty średniowiecznych murów z Bramą Wolińską z początków XIV w., Pałac biskupi z XIV-XVI w. i kościół św. Mikołaja z XIV w. W katedrze można zamówić dla grup koncert organowy a ponadto od 1965 r. Są tu organizowane Międzynarodowe festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej.

Na wschód od rzeki Dziwny (jedna z odnóg Odry wpadającej do Bałtyku) rozciąga się Wybrzeże Rewalskie . Walory tego odcinka wybrzeża polegają na połączeniu kilku atrakcji znajdujących się obok siebie: 18 kilometrów klifowego wybrzeża, piaszczyste plaże, specyficzny mikroklimat z bardzo ciepłymi wiosnami, słonecznym latem i łagodną zimą, czysta woda morska (I klasa czystości), sosnowo-świerkowe lasy. Wybrzeże Rewalskie, z takimi ośrodkami, jak: Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Pustkowo, Rewal, Śliwin, Trzęsacz, dysponuje bogatą bazą noclegopwą (250 pensjonatów i domów gościnnych, 160 ośrodków wczasowych, 5 hoteli, 10 pól campingowych) i gastronomiczną (ponad 150 kawiarni, barów i restauracji. Godnymi odwiedzenia miejscami tego regionu są ruiny kościółka z przełomu XIV i XV w. w Trzęsaczu, który jest żywą ilustracją niszczycielskiego działania morza, zespół pałacowy z połowy XVIII w. z zabytkowym parkiem w Trzęsaczu, latarnia morska z XIX w. w Niechorzu, zabytkowe stacje kolejki wąskotorowej z końca XIX w. w Rewalu, Niechorzu i Pogorzelicach.

Na południe od Wybrzeża Rewalskiego leży Trzebiatów – z przeszłością słowiańskiego grodu, sięgającą IX w. Prawa miejskie otrzymał w 1277 r. A od 1356 r. Należał do Hanzy. Pamiątkami świetnej przeszłości są: gotycki kościół Macierzyństwa N.M.P. z XIV-XV w. z 89 metrową wieżą, gotycki kościół św. Ducha z początku XV w., gdzie podjęto decyzję o wprowadzeniu reformacji na Pomorzu, fragmenty murów obronnych z basztą kaszaną, ratusz gotycki z XV w. oraz zespół pałacowy z XVI-XVIII w.

  Mierzeja Helska

Niedaleko Trzebiatowa, nad brzegiem morza leży Kołobrzeg – miasto znane z dawnej, nowszej i najnowszej historii oraz niezapomnianych Festiwali Piosenki Żołnierskiej. To tu właśnie, w słowiańskiej osadzie z VIII w. decyzją zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. powstało biskupstwo pomorskie. W połowie XIII w. Kołobrzeg uzyskał prawa miejskie, od XIV w. był członkiem Hanzy a w XVIII w. władcy Prus przekształcili go w twierdzę, bezskutecznie zdobywaną przez armię napoleońską w 1807 r. Twierdzą Kołobrzeg pozostał aż do 1945 r., kiedy to został zdobyty przez wojska polskie. Z pamiątek świetnej przeszłości warto odwiedzić gotycką, halową, pięcionawową Bazylikę Mariacką z XIV w., zawierającą cenne, średniowieczne jeszcze wyposażenie, kamieniczki z XV w., fragmenty murów obronnych z XV w. oraz latarnie morską.

Między Kołobrzegem a Darłowem znajduje się gmina Mielno z szeregiem znanych miejscowosci wczasowych, takich jak: Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Łazy czy Dąbki. Poza szerokimi plażami, ciekawymi krajobrazami nadmorskimi, odnaleźć tu można również wydmy. W sezonie są tu organizowane kursy żeglarskie i regaty o zasięgu ogólnopolskim.

Miastem położonym centralnie na naszym wybrzeżu jest Darłowo . Dziś to znana miejscowość letniskowa, ale warto też odwiedzić odrestaurowany zamek z początków XV w., który obecnie mieści bogate zbiory archeologiczne. Do obiektów pamiętających średniowiecze należą też: kościół Mariacki z XIV w. oraz Brama Kamienna.

Niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego , między jeziorami Łebsko i Sarbsko leży inny bardzo popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy a zarazem kąpielisko – miasto Łeba. Niezapomniany klimat nadają miasteczku XIX – wieczne domy rybackie i port, kościół z 1683 r., wieża z 1763 r. oraz duża liczba współczesnych pensjonatów i kawiarenek. Jednak największą atrakcją okolic Łeby są ruchome wydmy. Na tym niezwykłym terenie, należącym do Słowińskiego Parku Narodowego, pełnym piaszczystych wzniesień, można zobaczyć wymarłe bory sosnowe i charakterystyczną dla tego obszaru szatę roślinną. Z wydmami często sąsiadują bagienne zarośla tworząc razem niesamowity krajobraz. Sama Łeba oferuje kąpielisko i bogatą bazę turystyczną do potrzeb różnorodnej klienteli. W sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, jak np.: Święto Łeby (8 lipca), Wczasowe festiwale Piosenki Dziecięcej (lipiec-sierpień), Konkurs Rzeźby w Piasku (sierpień), Koncerty Szantowe (czerwiec-sierpień), wyścigi łodzi pontonowych, Beg po Złocistej Plaży i wiele innych.

  Zamek w Gniewie

Podsumowując – Pobrzeże Bałtyckie to region niezwykle atrakcyjny dla turystów o różnorodnych upodobaniach, zwłaszcza w sezonie letnim. Koncentracja unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych, rekreacyjnych, pamiątek przeszłości w połączeniu z bogata ofertą propozycji spędzenia wolnego czasu daje potencjalnemu turyście szerokie pole wyboru optymalnego sposobu spędzenia urlopu.