Park Narodowy Ras Muhammad

Ras Muhammad to przylądek na Riwierze Morza Czerwonego, położony na południowym krańcu Półwyspu Synaj. W 1983 roku tereny te zostały objęte ochroną jako pierwszy Morski Park Narodowy w Egipcie. Większość, bo aż 88% powierzchni parku Ras Muhammad jest objęty rezerwatem ścisłym, a tym samym również niedostępnym dla zwiedzających.

Park Ras Muhammad znajduje się w regionie turystycznym Riwiery Morza Czerwonego. Początkowo obejmował przylądek, rafę koralową oraz wyspy Tiran, a w 1989 roku przekształcono go w Park Narodowy Ras Muhammad. Park składa się z części lądowej o powierzchni 133 km² i morskiej o powierzchni 327 km² wzdłuż 56 km wybrzeża Morza Czerwonego. Przylądek rozdziela Ukryta Zatoka, a przy jej wejściu znajdują się dwa cyple: Ras Yolanda i Ras Burg. Na północy graniczy z Ras Zatar.

Park zarządzany jest przez Egipską Agencję do spraw Środowiska Naturalnego i obowiązują w nim ścisłe przepisy ochronne. Obszar jest utrzymany w czystości, co sprzyja ochronie koralowców i ryb, które nie są narażone na zakłócenia. Inwestycje na terenie parku są zakazane, a tylko 12% z 460 km² jego powierzchni jest dostępne dla zwiedzających. Obszar Ras Muhammad charakteryzuje się bogactwem raf koralowych, z około 150 gatunkami koralowców. Silne prądy morskie dostarczają obfite ilości planktonu, co sprzyja wzrostowi korali i przyciąga liczne ławice ryb pelagicznych i rafowych.

Tętniąca życiem rafa koralowa morza czarnego
Tętniąca życiem rafa koralowa morza czarnego fot. xxun0125, px

W wodach parku występuje ponad 1000 gatunków ryb, w tym rekiny, barakudy czy tuńczyki, a także 40 gatunków rozgwiazd, około 100 gatunków jeżowców, 25 gatunków mięczaków i około 150 gatunków skorupiaków. W parku można także spotkać żółwie morskie, a na lądzie i w powietrzu obserwować dzikie zwierzęta takie jak lisy, jaszczurki oraz różne gatunki ptaków drapieżnych.

W parku znajduje się zatoczka Marsa Bareika oraz mniejsza, Marsa Ghozlani, naprzeciwko centrum dla odwiedzających. Widoczne są części wyciągarki na wraku statku SS Thistlegorm, który zatonął u wybrzeży Ras Muhammad.

Zobacz także  Madagaskar - największa wyspa Afryki

Ras Muhammad leży na styku trzech płyt tektonicznych: arabskiej, afrykańskiej i pomocniczej płyty Synaj, co wywołało niedawne aktywności sejsmiczne i doprowadziło do powstania podwodnych jaskiń. Park Narodowy Ras Muhammad obejmuje około 0,9 ha lasów namorzynowych wzdłuż kanału o długości 1,16 km na południowym krańcu półwyspu. W pobliżu znajdują się otwarte pęknięcia ziemi, jedno z nich ma około 40 m długości i szerokość od 0,20 do 1,5 m. W obrębie tych szczelin są głębokie rozlewiska wodne. Teren parku to różnorodne środowiska pustynne, w tym górskie, żwirowe i przybrzeżne równiny oraz wydmy. Jest to również ważny punkt na trasach migracyjnych ptaków, służący im za miejsce odpoczynku i żerowania.

Historia

W starożytności cypel znany był jako Poseidion, co może wskazywać, że w przeszłości znajdował się w tym miejscu ośrodek kultu Posejdona. Kiedy Półwysep Synaj został zwrócony Egiptowi, obszar Ras Muhammad zyskał status ochronny w związku z negatywnym wpływem działalności ludzkiej na rafę koralową i populacje ryb. Do takiego stanu rzeczy doprowadziło używanie dynamitu i noży do połowu ryb co miało destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne tego obszaru. W 1983 roku Egipska Agencja ds. Środowiska ustanowiła to miejsce jako rezerwat morski, mający na celu ochronę fauny i flory morskiej oraz lądowej. Powstanie parku miało na celu zapobieganie urbanizacji, w tym ekspansji miasta Sharm-El-Sheikh.

Rafa koralowa w pobliżu Sharm-El-Sheikh
Rafa koralowa w pobliżu Sharm-El-Sheikh, fot. Freesally, px

Nazwa „Ras Muhammad” oznacza „Przylądek Mahometa”, przy czym „Ras” w języku arabskim oznacza „cypel”. Mówi się, że nazwa wzięła się od kształtu klifu, który przypomina profil twarzy brodatego mężczyzny z charakterystycznymi twardymi warstwami skalnymi tworzącymi nos i brodę.

Ekologia

Wzdłuż wybrzeża wokół Ras Muhammad, blisko linii brzegowej rozwijają się rafy koralowe otoczkowe i hermatypowe. Na obszarze występowania raf zidentyfikowano ponad 220 gatunków koralowców, w tym 125 gatunków koralowców miękkich. Rafy te znajdują się na głębokości od 50 do 100 metrów pod powierzchnią morza, a ich szerokość w większości miejsc wynosi od 30 do 50 metrów. Na zachodnim wybrzeżu występują także rafy, których szerokość osiąga od 8 do 9 kilometrów. Popularnymi miejscami do nurkowania są rafy Shark Reef i Yolanda Reef, a także Bereika, Marsa Ghozlani, Old Quay i Shark Observatory. Popularnym miejscem do nurkowania u wybrzeży Ras Muhammad wrak SS Thistlegorm.

Zobacz także  Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi
Płaszczka w pobliżu rafy
Płaszczka w pobliżu rafy, fot. momof2littlegirls, px

Region ten jest siedliskiem dla ponad 1000 gatunków ryb, 40 gatunków rozgwiazd, 25 gatunków jeżowców, ponad 100 gatunków mięczaków oraz 150 gatunków skorupiaków. W Ras Muhammad można spotkać żółwie morskie, w tym żółwia zielonego (Chelonia mydas) oraz żółwia szylkretowego (Eretmochelys imbricata).

W rejonie Ras Muhammad, wokół ujść wadi, rosną akacje i palmy doum (Hyphaene thebaica). Spotkać można tu również efemeryczne zioła i trawy.

Zwiedzanie

Odwiedzający park mają dostęp do punktów informacyjnych, handlowych oraz gastronomicznych. Park jest otwarty każdego dnia oprócz piątków, od 10 rano do zmroku. Jest miejscem cenionym przez nurków z powodu obecności pięknych raf koralowych, które zazwyczaj dostępne są tylko z łodzi.

Strażnicy surowo egzekwują przestrzeganie przepisów parkowych. Na terenie parku obowiązuje zakaz śmiecenia, niszczenia i zbierania organizmów, dotykania korali, karmienia zwierząt i łowienia ryb poza wyznaczonymi strefami. Wstęp na tereny zamknięte, nurkowanie oraz cumowanie poza wyznaczonymi miejscami są zabronione.