Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy kasztelana przemyskiego Stanisław Siecińskiego. Unikatowy, renesansowo-manierystyczny charakter zamku podkreślają cztery różniące się od siebie wieże narożne, noszące nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek harmonijnie wkomponowany w otaczający go park tworzy malowniczy krajobraz. Od 2018 roku zamek w Krasiczynie uznawany jest za Pomnik Historii.

Zamek wybudowany w renesansowo-manierystycznym stylu ma formę czworokąta z wewnętrznym dziedzińcem i czterema charakterystycznymi basztami. W Baszcie Boskiej wykończonej kopułą w XVII w. została założona zamkowa kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wnętrza kaplicy, bogate w detale architektoniczne powodują, że jest ona przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Baszta Papieska ozdobiona attyką nawiązującą do papieskiej korony Klemensa VIII służyła jako pomieszczenia dla wysokich dostojników kościelnych. Baszta Królewska z sześcioma narożnymi wieżyczkami, była miejscem królewskich apartamentów, a całości dopełnia koronowana kopią korony króla Zygmunta III Wazy Baszta Szlachecka.

Prostokątny, rozległy dziedziniec otoczony jest od strony północnej i wschodniej przez skrzydła mieszkalne, natomiast od południa i zachodu ograniczają go mury kurtynowe, które zwieńcza przepiękna, ażurowa attyka. Brama prowadząca do zamku zlokalizowana jest w zachodnim skrzydle zamku. Nad bramą dominuje wysoka, kwadratowa wieża zegarowa. Do zamku prowadził most zwodzony, który w późniejszych latach zastąpiono mostem kamiennym.

Szczególną uwagę przyciągają unikalne zdobienia ścienne zwane sgraffita tworzone poprzez nakładanie kolejnych kolorowych warstw tynku, a następnie zeskrobywaniu ich fragmentów zanim jeszcze tynk nie został utwardzony. Technika ta pozwalała na tworzenie w ten sposób trwałych kolorowych zdobień lub wzorów. Dekoracje sgraffitowe zamku pokrywają zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany zamku na powierzchni obejmującej aż 7000 m².

Sgraffito, bogato zdobione elewacje zamkowe
Sgraffito, bogato zdobione elewacje zamkowe, fot. frolicsomepl, px

Wzdłuż południowego i zachodniego skrzydła dziedzińca rozciągają się krużganki. Nad portalem bramy w skrzydle zachodnim wyróżnia się fronton z tablicą łacińską, flankowaną przez pilastry. Po jej bokach umieszczono wolutowe spływy z płaskorzeźbami, a nad nią architraw z pięcioma mniejszymi głowami. Wyżej znajduje się kartusz z herbem Rogala, wspierany przez jelenia i tura. Na tablicy wyryto łaciński tekst zawierający dedykację zamek Sigismundowi III, podkreślający zasługi Martina Krasickiego, który dbał o rozbudowę i dekorację budowli.

  Zamek w Nowym Wiśniczu

Historia zamku

W drugiej połowie XVI wieku Jakub z Siecina herbu Rogala, będący protoplastą rodziny Krasickich, zbudował fortalicjum z drewna i muru, mające kształt czworoboku. Konstrukcja ta zawierała murowaną bramę, która zachowała się w północnej części współczesnego zamku, drewniany dworek, a także wały ziemne i fosy. Jeszcze w latach osiemdziesiątych tego samego wieku, dzięki staraniom kasztelana przemyskiego Stanisława Siecińskiego, który przyjął nazwisko Krasicki po założeniu pobliskiego miasta, na miejscu fortalicjum powstał murowany zamek. Budowla ta miała formę czworoboku z basztami-bastejami i otoczona stawami.

Pomiędzy 1598 a 1633 rokiem z inicjatywy Marcina Krasickiego, syna Stanisława nastąpiła przebudowa zamku na rezydencję w stylu manierystycznym z dwukondygnacyjnym skrzydłem wschodnim. Rozbudowano wtedy wieże, dodając dekoracyjne attyki, a jedną z baszt przekształcono w kaplicę. W końcu XVI wieku utworzono Basztę Papieską, w której urządzono pokoje gościnne dla wysokich dostojników kościelnych. W późniejszych czasach rozbudowano skrzydło północne, dodając do zamku kolejne baszty o symbolicznych nazwach, odzwierciedlających hierarchię społeczną i duchowną.

Most prowadzący do zamku w Krasiczynie
Most prowadzący do zamku, fot. Henryk Bielamowicz, wa

Zamek pozostał w posiadaniu rodziny Krasickich do końca XVII wieku, a potem zmieniał właścicieli, doświadczając wielu zniszczeń, szczególnie podczas ataku wojsk rosyjskich i Kozaków w 1726 roku. Renowacje, jakich dokonano w XIX i XX wieku przywróciły część jego dawnej świetności. Po zakończeniu II wojny światowej Zamek w Krasiczynie znajdował się pod opieką różnych instytucji.

Park zamkowy w Krasiczynie

Zamek Krasiczyński jest otoczony przez park krajobrazowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce który charakteryzuje się geometrycznym układem. Park zajmuje powierzchnię 14,5 hektara tworząc wraz zamkiem zachwycający krajobraz. Współczesny wygląd parku oraz jego roślinność są wynikiem kreatywności i podróżniczego zapału rodziny Sapiehów, którzy wprowadzili tradycję sadzenia drzew na cześć narodzin potomków – dębów dla synów i lip dla córek. Park wyróżnia się różnorodnością gatunkową roślin, w tym egzotycznymi i rzadkimi oraz ponad 200 gatunkami drzew i krzewów z całego świata. Miejscowa legenda głosi, że trzykrotne okrążenie dojrzałego miłorzębu może spełnić najskrytsze marzenia. Bogactwo barw w parku zapewniają perukowce podolskie, kwitnące tulipanowce i magnolie japońskie.

  Zamek Królewski na Wawelu

Zwiedzanie zamku

Zamek w Krasiczynie jest dostępny dla zwiedzających. Trasa zwiedzania umożliwia odkrywanie różnorodnych aspektów zamku, począwszy od dziedzińca, przez kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, aż po kaplicę zamkową pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Istotnym elementem wizyty jest możliwość wejścia na Wieżę Zegarową oraz eksploracja Sali tortur znajdującej się w lochach zamkowych.

Fronton zamkowy
Fronton zamkowy, fot. Michał Bulsa, wa

Historia zamku w Krasiczynie jest pełna tajemnic i niezwykłych opowieści, które ożywają podczas nocnych zwiedzań z kamerdynerem. Gdy zapada zmrok, w zamkowym dziedzińcu rozpoczyna się spotkanie przy ognisku. Kamerdyner, z pasją opowiadając historie z przeszłości zamku, przenosi uczestników w czasie, ukazując im jego bogatą przeszłość. Nocne zwiedzanie to pełne emocji doświadczenie, podczas którego w blasku księżyca wyłania się postać Białej Damy będąca bohaterką tutejszych legend.

Zwiedzanie zamku odbywa się przewodnikiem.

Baza hotelowa

Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie stanowi atrakcyjne miejsce, łączące w sobie piękno architektoniczne z nowoczesną ofertą hotelowo-konferencyjną. Zamek oferuje doskonałe warunki do organizacji szerokiej gamy wydarzeń, takich jak konferencje, zjazdy, szkolenia, a także spotkania branżowe z obszarów biznesu, kultury czy polityki. Do dyspozycji gości oddano pięć wszechstronnych sal wyposażonych w nowoczesny sprzęt konferencyjny.