W sercu malowniczych Bieszczad, nad Jeziorem Solińskim, powstała imponująca atrakcja turystyczna. Kolej gondolowa w Solinie łączy…
Podkarpackie
Województwo podkarpackie położone na południowo-wschodnim krańcu Polski, jest regionem o wyjątkowym bogactwie kulturowym i naturalnym. Jednym z najbardziej znaczących miejsc w regionie jest Rzeszów, stolica województwa. Miasto to zachwyca swoim zabytkowym centrum, w którym wyróżnia się Ratusz oraz liczne kamienice. Warto również odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, która pozwala na odkrycie podziemnych korytarzy i historii miasta.
Podkarpackie to region znany z pięknych zamków i pałaców. Zamek w Łańcucie, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, słynie z przepięknych wnętrz i bogatej kolekcji powozów. Warto również wspomnieć o Zamku Królewskim w Sanoku, który mieści Muzeum Historyczne z imponującą kolekcją ikon.
Miłośnicy przyrody z pewnością docenią Bieszczady, jeden z najpiękniejszych i najdzikszych obszarów górskich w Polsce. Malownicze krajobrazy, bogactwo fauny i flory oraz możliwość obserwacji dzikich zwierząt, takich jak żubry, wilki czy niedźwiedzie, sprawiają, że jest to idealne miejsce dla turystyki pieszej i rowerowej. Ważnym punktem na mapie regionu jest również Przemyśl, miasto o bogatej historii i wielokulturowym dziedzictwie. Znajduje się tu wiele zabytków, w tym dobrze zachowana starówka, katedra oraz liczne cerkwie i synagogi, świadczące o wieloetnicznej przeszłości miasta.
Podkarpackie to także region związany z przemysłem lotniczym – w Jasionce, niedaleko Rzeszowa, znajduje się Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej, prezentujące bogatą kolekcję samolotów i sprzętu wojskowego. W Mielcu, znanym z produkcji samolotów, można odwiedzić Muzeum Regionalne, które również poświęca uwagę historii lotnictwa. Oprócz tego, region oferuje liczne trasy rowerowe i szlaki piesze, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, w tym przez Roztocze, znane z nieskażonej przyrody i unikalnych krajobrazów. Dla miłośników wody, rzeka San oferuje możliwości kajakarstwa i wędkarstwa.
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy kasztelana przemyskiego Stanisław…
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim, znany także jako Mały Wawel ze względu na swoje podobieństwo do słynnego…
Turnicki Park Narodowy
Turnicki Park Narodowy (Wschodniokarpacki Park Narodowy) to póki co propozycja utworzenia parku na obszarze Pogórza Przemyskiego,…
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy (BPN) to jeden z 23 parków narodowych w Polsce, położony w Bieszczadach Zachodnich.…
Magurski Park Narodowy
Magurski Park Narodowy powstał w 1995 roku i położony jest na terenie Beskidu Niskiego znajdującego się…
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie, znany również jako Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, stanowi istotny element dziedzictwa…
Podziemna trasa turystyczna w Przemyślu
Ekspozycja, która została ponownie otwarta na Trasie Podziemnej w Przemyślu, to fascynująca podróż przez historię miasta,…
Z Ustrzyk Górnych do Wołosatego
Ustrzyki Górne to wieś leżąca w samym sercu wysokogórskiej części Bieszczadów. Zasiedlona była prawdopodobnie już w…
Ikonostas karpacki
CW- carskie Wrota (królewskie Wrota): Z- Zwiastowanie (najczęściej dwuczęściowe ikony: Archanioł Gabriel na jednej, matka Boza…
Szlakiem łemkowskich cerkiewek
Beskid Niski pozostaje nadal miejscem cichym i spokojnym. Tutaj czas biegnie wolniej. Warto wybrać się w Beskid…
Bieszczadzkie zakątki
Bieszczadzki Park Narodowy utworzono w 1973 r. W roku 1989 i 1991 został powiększony do obszaru…
Beskid Niski
Beskid Niski i zachodnie Bieszczady przez wiele lat pozostawały na uboczu zainteresowań miłośników górskiej włóczęgi. Przed…
Województwo podkarpackie
Bogactwem turystycznym województwa podkarpackiego są góry. Najbardziej znane są Bieszczady przez lata noszące miano najdzikszego polskiego…