Velo Baltica

Trasa Velo Baltica to część międzynarodowego szlaku EuroVelo 10 (trasa rowerowa R10), biegnąca wokół Morza Bałtyckiego. Polski odcinek tego szlaku zalicza się do jednych z najdłuższych oznakowanych tras rowerowych w kraju, rozciągających się na około 540 km.

Początek szlaku znajduje się w Świnoujściu, a koniec w Elblągu, przeważnie przebiega w bliskim sąsiedztwie morza, a miejscami wręcz wzdłuż jego brzegu. W trakcie podróży można podziwiać takie miejsca jak Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Łeba, Puck czy Trójmiasto.

Choć nazwa Velo Baltica jest potoczna i została wprowadzona przez województwo zachodniopomorskie, stała się ona popularna i powszechnie jest używana do określenia całego polskiego odcinka szlaku EuroVelo 10. Trasa częściowo pokrywa się ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13.

Długość trasy Velo Baltica może sprawiać wrażenie trudnej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że niemal w całości przebiega po płaskim terenie, a całkowita liczba podjazdów na całym odcinku wynosi zaledwie 1000m, a maksymalna wysokość nad poziomem morza nie przekracza 70m. Trasa ta może zatem świetnie sprawdzić się zarówno na solowe wypady, jak również jako idealna trasa na wyprawy rodzinne razem z dziećmi. W lecie, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, na trasie panuje spory ruch, w tym również ruch pieszych.

Szlak ten jest niesamowicie różnorodny. Rowerzyści mogą podziwiać zarówno morze, jak i wiele turystycznych kurortów z ich letnim zgiełkiem, miejscami gastronomicznymi i atrakcjami. Są też malownicze małe miejscowości z zabytkowymi kościołami czy drewnianymi chatami. Na trasie pojawiają się zarówno promenady nadmorskie, jak i dzikie tereny, na przykład Słowiński Park Narodowy czy okolice Izbicy i Kluk. Rowerzystom przypada też w udziale widok na jeziora, lasy, słynne wydmy w Łebie, latarnie morskie oraz zabytki. Szlak jest zróżnicowany również pod względem nawierzchni, oferując od asfaltu, przez szutry, leśne ścieżki, brukowane drogi, betonowe płyty, aż po piach i błoto. Nawigacja jest zazwyczaj prosta, ale są miejsca, gdzie może być potrzebna dodatkowa mapa lub nawigacja.

  Na weekend